Hírek : Görkori félcső: botrányos döntő |
Görkori félcső: botrányos döntő
2005.03.15. 11:59
Görkori félcső: botrányos döntő
Az X Games egyik központi helyszíne a Los Angeles-i Staples center volt. Az ott felállítottt félcső végigélte a gördeszkások és a BMX-esek versenyeinek sorát, mindenféle attrocitás nélkül. A görkorisok még csak az elődöntőknél tartottak augusztus 17-én, amikor megtörtént az első balhé. Angolul a sportág pontos neve Agressive Inline Skating Vert, bár az agresszív jelzőt nem arra értették, amire a brazil Marco de Santi használta. Marco a selejtező második kürjében jól kezdett, de aztán elfogyott belőle a szufla. A bírók a 11. helyre hozták, így pont lemaradt a tízes döntőről. Több se kellett a brazilnak, a több ezres közönség előtt ordítva küldte a bírókat melegebb éghajlatra. A fináléba persze ezek után sem került be. Arról, hogy igaza volt-e megoszlanak a vélemények.
Mentalitásának a döntőben is volt követője. A francia Anthony Avella a döntő első köre után az 5. helyen állt, második köre után pedig úgy gondolta, még előrébb juthat. Egészen addig, amíg rá nem nézett a kijelzőre, ahol 85.75 pont állt (az elérhető 100-ból.), és ezzel két helyet még vissza is csúszott. Avella erre a zsűrihez vágta az egyik vizes palackját. A bírók ezt nem a barátság jeleként értékelték és azonnal kizárták. Bár a végső eredménylistán szerepel, pénzbüntetésre ítélték, és egy évre eltiltották.
Családi kör |
|
Takeshi, Eito és Nel Martin, a három dobogós Fotó: Shazamm/ESPN | Persze nem mindenki volt ilyen dühös Koncentráljunk inkább a dobogós helyezésekért folyó küzdelemre, az is rendkívüli izgalmakat hozott. Nem kellett hozzá delphoi jósnak lenni, hogy valaki a Yasutoko testvérpár egyikének aranyára tippeljen. Az idősebbik japánnak, Eitonak a 2003-as döntő előtt már volt két X Games aranyérme (1999-ben és 2000-ben), és ketten együtt tíz érmet gyűjtöttek be eddig az extrém olimpiákon. A fiatalabbik testvér, Takeshi kilenc éves kora óta profi. Tizenegy évesen, 1998-ban ő volt az X Games valaha volt legfiatalabb versenyzője. Los Angeles-be tizenhét évesen érkezett, címvédőként, ugyanis tavaly bátyja előtt ő nyerte el az aranyat, és az idei döntő első kűrje után neki volt a legjobb pontszáma (95.75). A második körben azonban egy érthetetlen hibát követett el. A gyakorlata közben 15 másodpercig csak állt a félcső tetején. Nem tudni, hogy rápihent-e a kűr végére, elszámolta-e az idejét vagy csak „áramszünet” volt nála. A tény az, hogy ez a 15 mp-es szünet pont elég volt arra, hogy lemaradjon az aranyról. A húsz éves Eito ki is használta öccse bizonytalankodását. A második gyakorlatára a lehetséges 100 pontból 97.25 pontot kapott.
Eito teljesen megérdemelten nyert. A japán srác idén minden versenyt megnyert, amin elindult, ráadásul ő sorozatban mutat be olyan trükköket, amivel a többi versenyző nem is próbálkozik. Három dupla hátraszaltó, 540-es forgások sorozata, sőt ő tud 1080 fokos is pörögni. (Ez három 360 fokos forgást jelent egymás után kötve a levegőben.) Eito a döntő után bejelentette, hogy Kaliforniába teszi át a székhelyét. |
|
A döntő végeredménye (Helyezés, név, rajtszám, lakhely, pontszám) | A harmadik helyet egy fekete ló szerezte meg. A spanyol Nel Martin szabadkártyásként került az X Games-re, hetedik helyen kvalifikálta magát a döntőben, így érthető módon nagyon örült a harmadik helyének. Érdekesség, hogy ebben a sportágban az amerikaiak igen cudarul állnak. Az X Games legtöbb számában taroló amcsik a görkoriban csak egyetlen fontosabb félcső versenyt nyerő versenyzőt tudnak felmutatni Marc Englehart személyében.
Hogy a dobogós fiúk pontosan mivel kápráztatták el a Los Angeles-i közönséget, azt a cikk alján a linkeknél a videóra klikkelve megnézhetitek. |
|